Příručka o fotografování "Dvacet pět rad pro malý formát"

Fotografování dnes neodmyslitelně patří ke ztvárňování vojenské historie a k zachycování těchto akcí. Druhů fotografování je několik, nejčastěji je to pouhé zaznamenání skutečnosti, stylu byli jsme tu. Toto lze provést jakýmkoli přístrojem s minimální znalostí problematiky fotografování. Další způsob je autentické zachycování předváděných bojových a akcí a dobového života. Toto už je třeba dělat s plným nasazením. Od fotografa to vyžaduje kromě znalostí, výborné fotografické vybavení, nejčastěji i příslušnou uniformu, protože fotograf se pohybuje uprostřed ukázky a jeho působení by mělo být co nejméně rušivé. Vhodné je i "zakapotování" moderních přístrojů, tak aby ztvárňovaly např. starou kameru. Další potřebné vybavení jako objektivy apod. by mělo být v dobově vypadajících brašnách a sumkách. Po ukončené akci stráví tento fotograf další spoustu hodin při výběru a upravování fotek. Ty jsou pak nějčastěji poskytnuty účastníkům. Jedná se samozřejmě o fotografie digitální, různě upravené, některé i tak aby vypadaly, jak vyfocené ve stvárňované době. Dle mého názoru to na většině těchto fotografií je poznat. Jsou příliš dokonalé a postrádají způsob kresby starých objektivů.

Je tady tedy ještě třetí cesta, jak zachytit okamžiky z akcí a tou je použití odpovídajícího dobového fotografického přístroje, či přístroje podobné konstrukce. Nemusíte nic maskovat, schovávat, fotografie jsou autentické, samozřejmě pokud v záběrech nejsou nevhodné nedobové prvky. Máte autentický přístroj, který je třeba obsluhovat správným způsobem. Samozřejmě je využíván odpovídající filmový materiál. Ten lze poté nascanovat a dál upravovat v počítači, ale základ zůstává stejný. Takže lze na akcích potkat dobově oblečené fotografy s Leicou, Ikontou, Kodakem či jinými podobnými přístroji u oka. Nejčastěji používají kinofilm, případně svitkový film, jsou ale i tací, kteří používají skleněné světlocitlivé desky pro velké fotoaparáty. Při tomto způsobu focení stále zůstává i to kouzlo, kdy hned nevíte, jak záběr vyšel. Musíte také počítat s omezenou kapacitou filmu. Při formátu 6x9cm nafotíte na jeden svitkový film pouhých 8 záběrů. Takže žádné stovky záběrů jak na digitálních přístrojích s možností okamžitého vymazání nepovedených. Prostě vše tak jak tenkrát. Lze i vyvolávat filmy doma svépomocí. Výsledky mé práce můžete najít ve fotogalerii z některých akcí, kterých jsme se zúčastnili pod odkazem na dobové fotky. Je tam i vyobrazení příslušného fotoaparátu, kterým byly záběry zachyceny.

Princip fotografování je v zásadě stejný, dnes i tenkrát, ale přece jen, když se zkušený fotograf, zvyklý na digitální fotoaparát, poprvé setká s měchovým či jiným fotoaparátem tak znejistí. Musí zakládat film a nastavovat metry, clonu a čas, což jsou většinou věci, které dnes obstarává automatika. Pro ty, kteří by chtěli začít s fotografováním na staré přístroje zde uveřejňuji malou užitečnou příručku. Není to nic objevného, ale na těchto málo stranách je shrnuto v kostce vše. Příručka je z roku 1961, ale lze ji aplikovat i na mnohem starší fotoaparáty. Je z pozůstalosti po mém dědovi a často jsem z ní čerpal při svých fotografických začátcích. Doufám, že bude k užitku začínajícím dobovým fotografům.

Honza Bloudíček

Vhodné fotoaparáty



25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

25 rad

Zpět